Złote zasady stroju wizytowego

Strój wizytowy przeznaczony jest na szczególne okazje – zarówno na spotkania firmowe, jak i prywatne uroczystości. Jednak niezależnie od tego, czy szykujemy się na ważny biznesowy event, czy na spokojne spotkanie podczas rodzinnej uroczystości, musimy pamiętać o kilku zasadach.

Wizytowy, czyli jaki?

Strój wizytowy niejedno ma imię. Może być nim sukienka, garsonka albo damski garnitur. Powinien mieć jednolity kolor. Jaki dokładnie? Zasada jest prosta: im ważniejsza uroczystość, tym ciemniejszy odcień założonej kreacji. Planując stylizację na wyjście, powinnaś wziąć pod uwagę między innymi typ uroczystości oraz porę dnia i roku. W porze jesienno-zimowej warto wybrać ciemniejsze kolory, a wiosną i latem postawić na jasne, żywe i ciepłe barwy.

Sukienka jest dobra na wszystko

Sukienka o prostym, klasycznym kroju to podstawowy strój wizytowy. Powinna mieć długość do kolan, ale możliwe są standardowe odchylenia – do 6 centymetrów w dół lub w górę od środka kolana. Warto, abyś miała w swojej szafie przynajmniej trzy takie sukienki. Dzięki nim stworzysz wiele wyjątkowych stylizacji.

Niektórzy nazywają ją „małą czarną”. Nie warto jednak bać się innych kolorów – możesz sięgnąć po ciekawą sukienkę w stonowanych, jednolitych barwach – np. bordową, niebieską, granatową, a także w kolorze ecru, butelkowej zieleni, pistacjową czy musztardową. Najważniejsze, żebyś dobrze czuła się w swojej kreacji. Sukienka wizytowa, zwana także koktajlową, doskonale sprawdzi się w operze, teatrze, podczas uroczystej gali, ale także w czasie kolacji we dwoje albo towarzyskiego przyjęcia. 

Garsonka czy damski garnitur?

Garsonka i damski garnitur to rodzaje stroju wizytowego, które pasują do każdej sytuacji, bez względu na porę dnia. Wybierając idealny model, zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego jest wykonany. Rodzaj tkaniny pomoże nam określić przeznaczenie stroju. 

Jeśli szukasz czegoś dobrego na dzień – wybierz materiał typu bouclé, grubszą wełnę lub kaszmir, a na lato – lniane tkaniny. Na wieczorowe wyjście warto mieć w szafie fasony z lżejszych tkanin: jedwabiu – czystego albo połączonego z bawełną czy wełną, albo z bardzo cienkiej wełny.

Niezależnie od pory dnia, spódnica garsonki powinna mieć standardową długość. Warto pamiętać, że jeśli spódnica jest krótsza (sięga do 6 cm nad kolano) powinno się do niej dobrać dłuższy żakiet, gdy jest dłuższa – krótszą marynarkę. Jeżeli podejmujesz decyzję o wyborze spodni, warto spojrzeć krytycznie na swoje nogi. Jeśli nie są zbyt kształtne – postaw na fason spodni z lekko rozszerzaną nogawką. Nie zaszkodzi również uważna obserwacja tego, co akurat jest modne.

W doborze stroju idealnego ważna jesteś przede wszystkim Ty sama – bo to właśnie Ty będziesz w nim chodzić. Wybierz więc model, który nie tylko pozwoli Ci na stworzenie wielu stylizacji, ale także sprawi, że będziesz czuć się kobieco i przebojowo.